صادرات نرم‌افزار را راحت به چند میلیارد دلار می‌رسانیم

 

دبیر شورای عالی فضای مجازی، حجم فعلی صادرات نرم‌افزار را به هیچ عنوان شایسته کشور ندانست و گفت: پیشنهاد ما آن است که در قالب برنامه ششم توسعه این حوزه به گونه‌ای مورد توجه قرار گیرد که حداقل 10 درصد صادرات غیر نفتی کشور به این حوزه اختصاص پیدا کند.

 

ایسنا- محمدحسن انتظاری افزود: با توجه به مشکلات متعددی که پیش روی صادرکنندگان این حوزه وجود دارد، شورای عالی فضای مجازی به این بحث ورود کرده و در جلسات مختلفی که مرکز ملی فضای مجازی با سازمان‌های مختلف مانند سازمان امور مالیاتی، سازمان توسعه تجارت و گمرک داشته این بحث را پیگیری کرده
و در نهایت با این سازمان‌ها به یک پیشنهاد واحد رسیده‌ایم.
وی افزود: اکنون در زمینه صادرات نرم‌افزار وضعیت کشور وضعیت بسیار نامناسبی است در حالی که کشور بهترین فارغ‌التحصیلان را در رشته‌های برق و کامپیوتر دارد. با این وجود در عین دسترسی به این نیروی انسانی قوی شاهدیم که بیشترین مهاجرت فارغ‌التحصیلان نیز به این بخش مربوط می‌شود در حالی که با ایجاد محیطی سالم و مناسب برای کسب و کار می توان این نیروها را در داخل کشور حفظ کرده و از توان آنها در جهت منافع ملی و توسعه کشور بهره برد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی متذکر شد: حتی برای ورود شورای عالی به این بحث اختلاف‌نظرهایی وجود داشت و عده‌ای اظهار می‌کردند که این مساله جزو وظایف دولت به شمار می‌رود اما به هر صورت ما به این موضوع ورود کردیم چون این بحث یک بحث موثر ملی در فضای مجازی است و صادرات نرم‌افزار مسلما در حوزه کاری شورای عالی فضای مجازی است وگرنه این موضوع تاکنون توسط نهادهای متعدد تصمیم‌گیر در این خصوص حل شده بود.
انتظاری به آمارهای موجود درباره صادرات نرم‌افزار اشاره کرد و افزود: بر اساس آمارهای رسمی در حال حاضر درآمد سالانه این بخش حدود 200 میلیون دلار است در حالی که به راحتی می‌توان این عدد را تا سقف چند میلیارد دلار افزایش داد. مشکل این بخش نیز به راحتی در شورای عالی فضای مجازی قابل حل است.
 در واقع دراین حوزه با نوعی خلا قانونی مواجه هستیم که به غیر از این شورا نهاد دیگری توان حل آن را ندارد.
وی گفت: این موضوع در سطح دولت قابل تصمیم‌گیری نیست و لازم است تصمیمی که دولت در این زمینه می‌گیرد به مجلس ارجاع داده شود اما شورای عالی فضای مجازی این اختیار را دارد که تصمیم جامع در این باره گرفته و با ابلاغ مصوبه‌ای در این خصوص این مشکل را برطرف کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در ارتباط با آخرین وضعیت رسیدگی به این موضوع نیز بیان کرد: در نهایت قرار بر آن شده است که دولت در جهت حل موضوع و رفع موانع و ایجاد مشوق‌ها و آموزش‌های لازم اقدام و در یک بازه زمانی شش ماهه با تمرکز بر روی این بحث نقطه نظرات خود را به شورا انتقال دهد. این مساله امر مهمی است که هم به توسعه صادرات کشور بر پایه اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند و هم می‌تواند در بحث اشتغال‌زایی متخصصان نخبه کشور موثر باشد.
براساس مصوبه راهکارهای توسعه صادرات نرم‌افزار که در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده است، دولت مکلف شده تا برای تشویق تولید نرم افزار، تسهیل صادرات نرم‌افزار و خدمات مهندسی و رفع موانع و ارایه آموزش‌های لازم در این زمینه اقدامات لازم را به عمل آورده و نتیجه آن را هر شش ماه به شورای عالی فضای مجازی کشور گزارش دهد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازیتماس با ما


اطلاعات تماس

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بازار رضا، طبقه دوم، واحد 203
تلفن: 66975226-021
فکس: 66412014-021
JoomShaper