«مرورگر بومی» هم در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفت!

مهر - علیرضا یاری افزود: پروژه «مرورگر بومی وب» یکی از زیرپروژه های طرح جویشگر بومی است که در شورای راهبری جویشگر بومی نتایج پروژه و خروجی های آن تشریح و بررسی شد.وی با بیان اینکه مرورگر ایرانی مانند سرویس دهنده هایی شبیه فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، کروم و امثال اینها خواهد بود اما قرار است به صورت بومی باشد، گفت: تمامی موتورهای جست وجو در اکوسیستم خود یک مرورگر هم دارند و براین اساس ما در پروژه «جویشگر بومی»، پروژه «مرورگر بومی» را نیز دیده ایم.
دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی گفت: پیش از این سازمان فناوری اطلاعات مرورگر فایرفاکس را فارسی سازی کرد اما از آن هیچ استفاده ای نشده است. به همین دلیل ما قصد نداریم مجددا یک پروژه تعریف کنیم که کاربرد نداشته باشد.وی ادامه داد: از این رو مهم ترین موضوع این است که نه تنها باید از نظر فنی مرورگر را بومی کنیم؛ بلکه باید برای توسعه بازار آن نیز کار شود تا توسعه دهندگان نرم افزار و کاربران از آن استفاده کنند. یاری با بیان اینکه هم اکنون پروژه مرورگر بومی تعریف شده و انجمن مرورگر بومی با حضور دانشگاهیان و شرکت های فعال در این بخش شکل گرفته است، افزود: در این پروژه شرکت های مرتبط، دانشگاهیان و تولیدکنندگان موتور جست وجو به کار گرفته شده اند تا با همفکری و حمایت وزارت ارتباطات، یک پروژه کاربردی رقم بخورد.رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات ایران گفت: در این پروژه تیمی که فایرفاکس را بومی کرده بود، حضور دارد و قرار است ادامه همان پروژه «فایرفاکس بومی» را در قالب پروژه «مرورگر بومی وب» جلو ببریم و هم اکنون در مرحله سیاستگذاری هستیم. وی درباره نحوه بومی سازی این سرویس نیز گفت: قصدمان دوباره نویسی نرم افزار نیست؛ چرا که دوباره نویسی هم هزینه بر و هم زمان بر است. از طرف دیگر هم قصد نداریم فقط نرم افزار را فارسی سازی کنیم. به همین دلیل درحال سیاستگذاری پروژه ای هستیم که تلفیقی از این دو راهکار باشد. به این معنی که ممکن است بخشی از نرم افزار را فارسی سازی و بخشی را دوباره نویسی کنیم یا اینکه بخواهیم از فایرفاکس بومی استفاده کنیم.
به گفته یاری، در شرایط فعلی تنها تصمیم این است که در اکوسیستم جویشگر بومی یک مرورگر بومی نیز داشته باشیم؛ اما اینکه نحوه تولید و جذب بازار عرضه و تقاضای آن چگونه خواهد بود، به جمع بندی نهایی نرسیده ایم.
دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی در پاسخ به اینکه «مرورگر بومی» شبیه کدام یک از مرورگرهای بین المللی مانند فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر و کروم خواهد بود، گفت: هنوز این موضوع مشخص نیست؛ چرا که بررسی ها نشان می دهد که زمانی بازار دست اکسپلورر بود و هم اکنون بازار را کروم در اختیار گرفته است. به همین دلیل نمی توانیم یکی از اینها را بومی کنیم و از همان استفاده کنیم. بهتر است که تلفیقی از نمونه های موفق باشد و برای آن باید راه حل اساسی تعریف شود.
پیوست ها:
فایلحجم فایل
دانلود این فایل (azarbaijan.jpg)فایل217 Kb

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازیتماس با ما


اطلاعات تماس

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بازار رضا، طبقه دوم، واحد 203
تلفن: 66975226-021
فکس: 66412014-021
JoomShaper