استخراج ارز دیجیتال می‌تواند مسیر جدیدی برای ارزآورهای نو باشد/ 4 شرط برای افزایش قیمت اینترنت

وزیر ارتباطات گفت: ظرفیت تولیدی نیروگاه برقی کشور حدود 72 هزار مگاوات است که می‌توان این ظرفیت را در ساعات غیر پیک برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمدجواد آذری‌جهرمی در حاشیه اختتامیه نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فضایی با اعلام این مطلب افزود: سیاست‌گذاری در زمینه استخراج ارز دیجیتال نیازمند همکاری وزارت نیرو است و این امر باید با تایید و همکاری این وزارتخانه صورت پذیرد.

وی ادامه داد: استخراج ارز دیجیتال یعنی صادرات برق به‌صورت مجازی که اگر وزارت‌نیرو در این زمینه همکاری کند می‌تواند برای کشور درآمدزا باشد.

جهرمی با تاکید بر اینکه امروز شاهد مشکلات متعددی در حوزه اقتصادی هستیم، اظهار کرد: استخراج ارز دیجیتال در کشور در شرایط کنونی اقتصادی می‌تواند مسیر جدیدی برای ارزآورهای نو به شمار آید.

آذریجهرمی درباره افزایش قیمت اینترنت از سوی برخی شرکت‌ها گفت: 4 شرط برای افزایش قیمت اینترنت اعلام کردیم و در صورتی که شرکت‌ها این 4 شرط را بپذیرند درباره قیمت اینترنت می‌توان تجدیدنظر کرد.

وی 4 شرط مذکور را سرمایه‌گذاری، بروزرسانی تکنولوژی، افزایش کیفیت و استفاده از تولید داخل برشمرد.

آذری‌جهرمی ادامه داد: تاکنون هیچ‌یک از این شروط عنوان شده توسط شرکت‌ها انجام نشده و آنها نگرانی از بازگشت سرمایه را یکی از دلایل تاخیر در انجام شروط عنوان می‌کنند.

جهرمی با تاکید بر اینکه شرکت‌ها برای مذاکره درباره شروط مورد نظر ما می‌توانند با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مذاکره کنند، افزود: مستنداتی از سوی این شرکت‌ها به ما رسیده اما هیچ‌کدام از این مستندات دلایل پیشنهادی برای تغییر تعرفه‌های اینترنتی نیستند.

وزیر ارتباطات درباره کاربرد داده‌های فضایی برای سازمان‌ها و نهادها گفت: وزارت کشاورزی و سازمان منابع طبیعیدو سازمان مهمی هستند که از داده‌های فضایی برای پایش محصولات و وضعیت منابع طبیعی استفاده می‌کنند اما همچنان در این حوزه ظرفیت‌های زیادی وجود دارد که مورد استفاده قرار نگرفته است . هنوز تا جاری‌شدن این فرایند در تمامی امور و رسیدن به اهداف مورد نظر فاصله داریم اما تاکنون قدم‌های خوبی برداشته شده است.

وی فعالیت‌های استارت آپ‌های فضایی و ارائه نوآوری‌های آنها به بخش‌های دولتی را زمینه ساز تحولات بزرگ دانست و افزود: با کمک نوآوری این استارت آپ‌ها سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی در بخش آمایش سرزمینی، مدیریت منابع آب و پایش سطوح زیر کشت با وزارت کشور و وزارت کشاورزی در حال همکاری هستند.

جهرمی با اشاره به عقب‌ماندگی کشور در حوزه قرار دادن ماهواره در مدار ژئو گفت: این عقب‌افتادگی در حالی است که کشورهایی که توانمندی علمی فضایی کمتری نسبت به ما دارند ماهواره مستقل به نام خودشان در مدار ژئو قرار داده‌اند.

وی تصدی‌گری دولتی را یکی از مهترین دلایل این عقب‌ماندگی عنوان کرد.

آذری‌جهرمی همچنین گفت: علی‌رغم اینکه از برنامه چهارم توسعه برای این طرع اعتبار در نظر گرفته شده اما مشکلات اجرایی دولت اجازه انجام پروژه‌های فضایی را نمی‌دهد.

وی با تاکید بر ضرورت در اختیار قرار دادن داده‌های فضایی برای همگان، افزود: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با این داده‌ها تحول اقتصاد دیجیتال را رقم بزنند و اقتصاد را در این زمینه توسعه دهند.

جهرمی در ادامه از تصویب اصول حاکم بر پروانه بهره‌برداری از اپراتور ماهواره مخابراتی توسط رگولاتوری خبر داد و گفت: این پروانه مجوز قراردادن ماهواره در مدار زمین را به بخش خصوصی می‌دهد.

وزیر ارتباطات در پایان اعلام کرد: علاقه‌مند به استفاده از استارت‌آپ حوزه فعال در حوزه فضایی برای توسعه و اشتغالزایی در بخش کشاوزی هستیم.

- خبرگزاری ایلناتماس با ما


اطلاعات تماس

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بازار رضا، طبقه دوم، واحد 203
تلفن: 66975226-021
فکس: 66412014-021
JoomShaper